Vyplatí se fotovoltaika na rodinný dům?
Domácí solární elektrárna - jak to ale doopravdy je?
  • Úvod
  • Články
  • Domácí solární elektrárna - jak to ale doopravdy je?

Fotovoltaika pro rodinné domy 

je stále častěji diskutovaným tématem v souvislosti s energetickou krizí. S rostoucími cenami energie nabízí fotovoltaika řešení, které umožňuje vyhnout se zdražování a minimalizovat jeho dopady na rodinný rozpočet. I když je pořizovací cena fotovoltaiky vysoká, jedná se o investici, kterou je třeba posuzovat z dlouhodobého hlediska. Instalace solárních panelů na rodinném domě umožňuje snížit závislost na dodávkách energie ze sítě. Kvalitní fotovoltaický systém umožňuje ukládat přebytečnou energii vyrobenou během dne do baterií a používat ji večer, kdy je nejvíce potřeba.

Dobré fotovoltaické panely mají dlouhou životnost a investice do fotovoltaiky se tak v průběhu let vrátí. Navíc, pokud se obáváte, že se brzy budete stěhovat, instalace fotovoltaiky může zvýšit prodejní cenu vašeho domu, takže nemusíte mít obavy z finanční ztráty.

Šetrnost k přírodě

Další výhodou domácí fotovoltaické elektrárny je její šetrnost k přírodě. Fotovoltaika nevytváří emise CO2 a jiných skleníkových plynů, které vznikají při výrobě energie z fosilních paliv ve velkých elektrárnách. Tím, že se rozhodnete pro fotovoltaiku, můžete žít ekologicky a výhodně zároveň. Fotovoltaické panely jsou také navrženy s ohledem na životnost a recyklaci, a většina materiálů použitých při jejich výrobě může být znovu využita.

Díky tomu, že je fotovoltaika ekologická, spadá do státního dotačního programu Nová zelená úsporám. To znamená, že můžete získat zpět až 50 % nákladů na pořízení fotovoltaiky, a to až do výše 225 000 Kč. Díky této dotaci je pořízení fotovoltaiky pro rodinný dům snadné. Můžete si tak pořídit vlastní malou solární elektrárnu přímo na střeše vašeho domu. Pokud není vaše střecha vhodná pro instalaci fotovoltaiky, můžete využít i jiné volné plochy, jako jsou garáž, zahradní přístřešek apod.